Logomuz

Logomuz

 

Ermenek Belediyesi logosunda Ermenek yöresini öncelikli olarak temsil ettiği düşünülen Göl, Sedir Ağacı, Sincap, Mennan Kalesi, 3 renk (Turkuaz, Yeşil ve Turuncu) kullanılarak gösterilmiştir. Antetli kağıdından rozete, flamadan çöp tenekesi üzerine farklı yer ve yüzeylerde sorunsuz kullanılabilmesi için yuvarlak bir formda, az renkli ve renkler birbirine temas etmeden tasarlanmıştır.

Ermenek Turkuaz Gölü, kentin en görünür ve etkili simgelerinden biridir. Kalıcıdır ve gelecekte Ermenek için farklılıklar yaratmaya fırsat verecek bir alandır. Yelken göl üzerinde yapılabilecek tüm spor türlerini temsil etmektedir.

Yıllardır “Yeşil Ermenek” olarak da bilinen kentimizin en bilinen özelliği yeşilliğidir. Etrafı yeşilliklerle kaplı Ermenek’te tarihsel yönüyle de önen çıkan Sedir ağacı, bilinmesi ve korunması gereken bir değerimizdir. Bilimsel adı “Cedrus Libani”dir. Arapça “güç ve kuvvet” anlamına gelen “Kedre” olarak da bilinir. Anadolu’da “dağların kadısı” olarak anılan “Katran” ile de özdeştir. Antik uygarlıklar tarafından başta gemi yapımı olmak üzere inşaat sektörlerinde, mobiyacılıkta çok kullanılmış, kabuklarından elde edilen katran ile ise deri hastalıkları tedavisi yapılmıştır.

Logoda baskın renk yeşildir. Yeşil Ermenek’i, bağlarını ve ormanını temsil eden yeşil kuşağa bağlı olarak üç Sedir ağacına; özellikle tarihsel süreci de göz önüne alınarak yaşlı bir Sedir’e de yer verilmiştir. Her tür meyvenin yetiştiği Ermenek’te cevizin ayrı bir önemi vardır. Ceviz, üreticine meyvesi ile olduğu kadar kerestesiyle de gelir getiren bir meyvedir. Gömdüğü cevizlerin yeni ağaç fidanı olarak yetişmesini sağlayan, gösterişli yapısı, rengi, sesi ve daldan dala zıplamasıyla bağarasının en bilinen hayvanı olan Teyin (Sincap) ise mutlaka korunması gereken değerlerimizdendir. Tüm yaban hayatı temsil edebilir.

Ermenek kaleleri ile de ünlüdür. Menna Kalesi, Görmeli Köyü sınırları içinde; Ermenek ve Erik Çaylarının birleştiği yere yakın çok dik ve ulaşımı zor bir tepede yer alır. Tepedeki düzlük bir yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Dört tarafa hakim bir görünümdedir. Hititler dönemine ait olan Mennan, Karamanoğulları döneminin önemli kalelerinden birisidir. “Sığınılacak yer” anlamına da gelen Mennan Kalesi, sığınılmayı, görülmeyi, en önemlisi de korunmayı bekleyen bir kültür mirasımızdır. Kültür Bakanlığı tarafından da korunmaya alınan kalenin restore edilip ulaşımı kolaylaştırıldığında turistik çekim merkezinden biri olacak ve Ermenek’e ilgiyi artıracaktır.

Ermenek Belediyesi yazı karakteri “Myriad Pro”dur. Siyah olarak kullanılmalıdır.

Logo, Işık Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyesi hemşerimiz Hasip Pektaş tarafından tasarlanmış ve belediyemize armağan edilmiştir.

 

Ermenek Belediyesi Logosu PDF formatında indirmek için tıklayınız.

Ermenek Belediyesi Logosu JPG formatında indirmek için tıklayınız.

Ermenek Belediyesi Logosu Açık tonlu Arkaplan, PDF formatında indirmek için tıklayınız.

Ermenek Belediyesi Logosu Açık tonlu Arkaplan, JPG formatında indirmek için tıklayınız.

Ermenek Belediyesi Logosu Koyu tonlu Arkaplan, PDF formatında indirmek için tıklayınız.

Ermenek Belediyesi Logosu Koyu tonlu Arkaplan, JPG formatında indirmek için tıklayınız.

 

*Ermenek ilçemizin tanıtımına ait en güzel videolar, tanıtım ve broşür içeriklerine ise bu adresten erişebilirsiniz..
 • İLETİŞİM / ULAŞIM

  Adres: Ermenek Belediye Binası
  Taşbaşı Mahallesi, 70400
  Ermenek / KARAMAN / TÜRKİYE
  E-mail: info@ermenek.bel.tr
  Tel: +90 338 716 19 91
  444 73 31 ( Beyaz Masa )
  © Copyright 2016. (All rights reserved) Tüm hakları Ermenek Belediyesi 'ne aittir, Ermenek - Karaman - TÜRKİYE.